Една от интервенциите, които Министерството на земеделието предлага през новия програмен период, е схемата „Плащане за дребни земеделски стопани“. Тя се прилага и в момента, като за нея България настояваше навсякъде в Брюксел малките фермери да бъдат изключени от контрола