Комисии ще отчитат пораженията върху нивите от поредните порои

Едва след оттичането на водата в регионите от Южна България, засегнала обширни части от Пловдивско, Старозагорско, Великотърновско и Хасковско, комисиите към областните дирекции по земеделие ще оценяват пораженията, съобщиха от министерството на земеделието. В събота силният град отнесе посевите в старозагорските села Змейово, Кирилово, Ракитница и Хрищени.

Село Змейово, което е най-засегнато от градушката, не се намира в защитавана от ИАБГ територия. То е разположено между защитаваните територии на регионална дирекция с. Петрово и с. Тъжа. От ракетни площадки на двете дирекции са изстрелвани ракети на предел към облака, минал над населеното място. Поради  забранена зона за стрелба, заради военни обекти,  не е възможно построяването на междинна ракетна площадка край селото. Останалите три села Кирилово, Ракитница и Хрищени попадат в защитаваната територия от ИАБГ и в следствие на изстреляните ракети са минимизирани щетите.

До вчера не беше възможно да се направи обследване, тъй като площите са все още под вода и това не позволява да се установят щетите. Веднага щом водата се оттече, щетите ще бъдат описани.

Само за един ден над Южна България са били изстреляни 780 ракети, съобщиха и от Агенцията за борба с градушките (ИАБГ). Обработени са 59 градоопасни облака, които са  минали над защитаваната територия.

От министерството припомнят, че държавата компенсира щетите само 100% пропаднали площи от природни бедствия. За тази помощ могат да кандидатстват само регистрирани земеделски. В случая заявления ще се приемат в Общинска служба „Земеделие“ – Стара Загора.

В същото време от „Напоителни системи“ ЕАД съобщиха, че през двата почивни дни отводнителните помпени станции на територията на цялата страна са работели денонощно.

Извършва се денонощен обход и наблюдение на обектите. Аварийните складове на всички клонове са оборудвани с необходимите материали.

Към момента няма възникнали аварийни и бедствени ситуации по стопанисваните от „Напоителни системи“ ЕАД язовири, корекции на реки и предпазни диги. Няма данни за критични нива на язовири, като те поемат напълно водните количества и имат свободни обеми. При необходимост има готовност за включване на  тежка техника, съгласно аварийните планове за недопускане на бедствени ситуации.

Очаква се повишение на водните нива в долните течения на реките от Дунавския район – Искър, Осъм, Вит, Янтра, Русенски Лом. На този етап, в участъците, които се  стопанисват от „Напоителни системи“, реките са в коритата си.

Възможно е повишаване на нивата на реките Бели Лом и Черни Лом при с. Красен, Област Добрич, където е най-ниската точка. Там през миналата година е изградена преградна стена и продълбочаване на речното корито за осигуряване на проводимост.

Критична е ситуацията в района на Попово – в селата Дриново и Априлци, където за час са паднали над 110л/кв.м дъжд и временно е затворен пътят за движение Разград-Попово-Антоново. Река Поповска е с повишено ниво и се следи денонощно от служители на Дружеството.

Източник: sinor.bg

 

email
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE