Животновъдство – как ще се контролират развъдните организации?

Проект на Наредба за условията и реда за осъществяване на контрол върху дейността на развъдните организации бе публикуван за обществено обсъждане от Министерството на земеделието (МЗХГ).
Наредба 44 – облекчават животновъди с правилно тълкуване на закона
Проектът е изготвен спрямо европейските изисквания за извършване на контрол върху развъдната дейност. Записано е, че контролният орган в лицето на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) ще може да извършва паланови и извънпланови проверки на стопанствата.
Въведено е изискване за предварително уведомяване на проверяваното лице при плановите проверки. То, от своя страна, трябва да осигури безпрепятствено протичане на проверките.
Проверяваното лице ще може в седемдневен срок от връчване на доклада за извършената проверка да представи писмено становище до изпълнителния директор на ИАСРЖ.
Инспекциите на място могат да бъдат провокирани от постъпили жалби и сигнали за нарушения, нареждане на земеделския министър и свързани с прилагането на схеми и мерки за подпомагане.
Анонимно подадени сигнали няма да бъдат разглеждани и по тях няма да се извършва проверка, се уточнява в проектонаредбата.
Предвижданият контрол първо ще установява идентификацията и регистрацията на животните в развъдната организация, включени в провежданата развъдна програма.
Ще се отчита как се контролира и поддържа селекцията – биологични, стопански и продуктивни качества на животните.
От стопаните ще се търсят индивидуални зоотехнически сертификати, произход и установена оценка на развъдната стойност на животните, зоотехнически регистри, родословна книга и друга зоотехническа документация, както и договори между развъдната организация и специалисти-зооинженери и упълномощени лица. Ще се проверява и сградният фонд – състоянието и начинът на използване на сградите, предназначени за осъществяване на развъдна дейност.
Проверки ще има на технологическото оборудване, свързано с производството и съхранението на сперма, яйцеклетки и ембриони и качеството на произведените биологични продукти, реда и правилността на използване на мъжките разплодници за естествено покриване.
В проектонаредбата е уредено изграждането и поддържането на информационна система за осъществения контрол, за да се повиши неговата ефективност.
Проектът на Наредбата и мотивите са публикувани на интернет страницата на Министерството на земеделието. До 24 юли могат да се изпращат предложения и становища.
Източник: agri.bg