Вестник Земя описва проекта на Интелект Консулт като иновативен подход за отглеждане на трюфели в комбинация с овощни видове
От познати 250-300 вида в природата, само 10-12 са с комерсиално значение, а отровни представители на този род не са установени
Настоящият материал представя тематичния фокус и цели на проект „Микоризиране на фиданки и плододаващи овощни видове за производство на трюфели“, финансиран чрез подмярка 16.1 от Програма за развитие на селските райони (ПРСР 2014–2020) в България, период за изпълнение 2020–2023 г. Координатор на проекта и основен бенефициент е „Агромид-2004“ ЕООД. Екипът на оперативната група Агромид Трюфел ДЗЗД се състои от висококвалифицирани учени и експерти, представители на научни институти от Селскостопанска академия и Лесотехническия университет, професионалисти в областите растениевъдство, овощарство, физиология на растенията, молекулярна и приложна микология, почвознание, икономика на селското стопанство, икономика и управление на ресурсите и природоползването, земеделски производители, както и водещи специалисти с установен опит в администрирането на национални и финансирани от Европейски програми проекти свързани с агроиновациите, и авторитетна дейност при разработване на бизнес планове и проектни предложения по подмярки към ПРСР.
За информация на по-широката аудитория от читатели, трюфелите са плодните тела на подземно растящи гъби, които се развиват в симбиоза с корените на растителни видове като дъб, топола, върба, леска и други от групата на трахеофитите (растения с проводяща система, осигуряваща движението на вода и хранителни елементи). Заради специфичния си вкус, аромат и като източник на ценни здравословни вещества, включително антиоксиданти, трюфелите са добре познати от древността като деликатес, а в някои периоди са известни като „култова храна“ или „диамант“. Било от естествен произход или култивирани, трюфелите са търсен продукт с висока стойност предоставящ възможност за значителна печалба. Процесът на растеж и развитие на трюфелите се основава на микоризата, чрез която се осъществява мутуалистично (взаимноизгодно) съществуване на гъбата съвместно с растението. Ектомикоризата е форма на микориза при която хифите на гъбата проникват и колонизират междуклетъчното пространство в най-външните тъкани от корените на растението, израстване на странични микоризирани коренчета, върху които хифите на гъбата се агрегираг и формират плодни тела. Асоциацията гъбен мицел — растение предоставя на гъбите относително постоянен достъп до въглехидрати, които се придвижват от техния източник на синтез (листата) до корените на растението и се отделят в кореновата зона (ризосфера). От своя страна, гъбата подпомага растението при приемането на вода и минерални соли от почвата. Този процес се дължи на обстоятелството че хифите на ектомикоризните гъби са десетки до стотици пъти по-малки от най-фините коренчета и осъществяват по-голям контакт с почвата. Естественото разпространение на трюфелите се осъществява чрез пренасяне на спорите им и мицела от дребни животни, привлечени от аромата на гъбата.
Трюфелите принадлежат към рода Tuber, който се състои от приблизително 250–300 вида, от които само 10–12 са с комерсиално значение. Отровни представители на този род не са установени. Най-ценните видове са с произход от Европа. Между тях е най-скъпият в света бял италиански трюфел (Tuber magnatum Pico), който е много рядък вид и расте само в естествени условия. Към рода Tuber се отнасят също зимният черен (френски) трюфел (Tuber melanosporum) и летният черен трюфел (Tuber aestivum), като вторият е един от най-често срещаните в България. Освен по вкусовите си качества и аромат, трюфелите се различават по цвят и форма, които са едни от характерните белези при определянето на видовете. Родствените връзки между трюфелите, както и между всички живи организми, се установяват чрез молекулярно-генетичен .ДНК анализ.
Култивирането на трюфелите е труден процес, изискващ добро познаване на подходящите климатични и почвени условия, и подбор на дървесни или храстовидни растения образуващи микориза. Въвеждането на гъбен мицел (инокулиране) в ризосферата се извършва или чрез почвени проби съдържащи спори и мицел на гъбата или с чист мицел, получен по метода на тъканните култури (ин витро). В зависимост от особеностите на гъбата, образуването на плодните тела при трюфелите протича в различни периоди от годината.
В България, черният летен трюфел образува ектомикориза с редица дървесни и храстовидни видове, вкл. някои представители на сем Розоцветни, като трънка, глог и др., което го прави потенциално подходящ за отглеждане при различни плододаващи овощни видове.
Реализирането на устойчива програма с висока икономическа ефективност при отглеждането на трюфели с овощни дървета налага необходимост от иновативни технологични решения, които не са прилагани досега не само в България, но и в страните от ЕС.
Целта на финансирания настоящ проект е да се получат плодни тела на черен трюфел (Tuber aestivum) чрез микоризиране на овощни дървета (сливи) във фаза плододаване. Конкретните задачи при изпълнението на проекта обхващат: оценка на състава на почвата в съществуващо овощно насаждение; сравнителен анализ на почвени проби от естествени находища на трюфели; оптимизиране на почвения състав и структура при опитните растения; инокулация на овошките на място с подбрани щамове от посочения вид трюфел; определяне и тестване на ефекта от различни методи на инокулиране; оценка на степента и вида на микоризация (по формиране на клъстери от нови коренчета с трюфелова микориза, морфологична характеристика чрез високопрецизна микроскопия и идентифициране на молекулярни маркери чрез ДНК анализ); оценка на фитосанитарнто състояние и развитието на микоризираните растения.
Успешното разработване на проекта се очаква да завърши с установяване на продуктивна плантация от сливови дървета развиващи се в микоризна връзка с черен трюфел и създаване и предлагане в търговски мащаб на технология за микоризиране с трюфелов щам на овощни дървета и фиданки, като се предвижда технологията да бъде приложима и при други видове от сем. Розоцветни, като череши и ябълки.
Реализирането на иновацията ще повиши икономическата ефективност на овощното насаждение — получаване на продукция от плодове и трюфели, както и предлагане на нов продукт — фиданки с повишен биологичен потенциал и по-висока пазарна стойност. Опитът придобит от изследователската дейност по проекта може да послужи за база при бъдещи научно-приложни разработки насочени към микоризиране на други дървесни и тревисти ектомикоризни растения.
Гл. ас. д-р Теодор Неделин, проф. д-р Елена Якимова, участници в екипа по проекта.
Източник: /www.zemia-news.bg